W kontekście inwestowania coraz częściej pojawia się temat metali szlachetnych. Te przeznaczone do lokowania w nich kapitału, oferowane są między innymi w formie sztabek bądź monet bulionowych. Co to jest? Czy warto je zakupić i jak sprzedać takie okazy? Jeśli myślisz o tym, aby zacząć większą ilość gotówki gromadzić w innej, mniej podatnej na wahania inflacji formie, możesz wybrać srebro, złoto lub platynę w odpowiednich postaciach. To właśnie bulionówki pozwolą Ci dokonać tej zamiany, dzięki temu, że oferowane są w różnych gramaturach. Poznaj ich cechy charakterystyczne i sprawdź, czy będą odpowiednie dla Twoich potrzeb!
Wymiana gotówki na inne dobra to bardzo korzystny dla majątku sposób na to, by ochronić swoje oszczędności nie tylko przed inflacją, ale również kradzieżą lub zniszczeniem wskutek pożaru lub powodzi. Zanim zaczniesz to robić, poznaj popularne pojęcie, jakim jest moneta bulionowa. Co to takiego? To wyrób menniczy wykonany z metalu szlachetnego o jak najwyższej próbie, czyli czyste złoto, srebro lub platyna, z ewentualnymi niewielkimi domieszkami innych, nieszlachetnych. To właśnie ich zawartość, a nie wartość nominalna wybita na rewersie, determinuje ich faktyczną cenę, jaką można uzyskać, sprzedając te walory.
Porównując te wyroby, można zauważyć, że ich przykładowa cena za 1 oz wynosi w sklepie menniczym 8000 PLN, natomiast na rewersie umieszczona jest cena zaledwie 50 dolarów. Ta druga, jest to tak zwana wartość nominalna – czyli nieuwzględniająca czynników ekonomicznych, takich jak inflacja. Rzeczywista jest ta pierwsza – czyli podlegająca wahaniom na rynkach metali szlachetnych, zmienna w zasadzie z godziny na godzinę. Co to są monety bulionowe? To właśnie odzwierciedlenie w złocie, srebrze lub platynie aktualnych cen kruszców. Czy warto je nabywać? Można je kupić, gdy pikują one w dół i są względnie tanie, a sprzedać z zyskiem, gdy zdrożeją.
Poza tym, że te numizmaty są dobrym sposobem na lokatę kapitału, mogą być też świetnym zaczątkiem przygody z ich kolekcjonowaniem. Dobrym początkiem będą polskie monety bulionowe. Co to jest Orzeł Bielik? To właśnie jedna z nich, której produkcja rozpoczęła się w 1995 roku, po tym, jak dokonała się denominacja złotówki. To walor bity w niewielkich nakładach, dlatego też może być gratką dla tych, którzy traktują bulionówki nie tylko jako inwestycję majątku, ale również jako kolekcjonerskie hobby. Inne, na które warto zwrócić uwagę i być może w przyszłości sprzedać, to na przykład Fryderyk Chopin czy Merentibus.
Osoby, które zaczynają się interesować numizmatyką, z pewnością chciałyby dowiedzieć się, co to są monety bulionowe, i czym różnią się od kolekcjonerskich. Czy warto się zainteresować jednymi, czy drugimi? To zależy, jaki ma być Twój sposób na inwestycję. Walory kolekcjonerskie wybijane są zwykle z okazji różnych rocznic, w niewielkim nakładzie. Podobnie jak w przypadku bulionówek, wykorzystuje się w tym celu metale szlachetne (z ewentualnymi niewielkimi domieszkami), i mogą one mieć umieszczoną cenę nominalną, która zazwyczaj jest dużo niższa niż jej wartość rzeczywista. Z tego względu nie posługujemy się nimi w codziennych transakcjach – do tego służą wersje obiegowe.
W tym przypadku również nie ma oczywistej odpowiedzi. Monety bulionowe można łatwo sprzedać w dowolnym skupie, ponieważ będą one kosztowały dokładnie tyle, ile aktualnie wynosi cena metalu, z którego je wykonano. W przypadku kolekcjonerskich pod uwagę bierze się nie tylko kruszec, ale również nakład, stan jakościowy, czy po prostu unikatowość danego egzemplarza – te cechy mogą wpłynąć na podniesienie ich wartości, która z biegiem czasu prawdopodobnie będzie rosła, gdyż ich ilość na rynku z różnych powodów maleje. Zdecydowanie warto zgłębić ten temat!
W dobie internetu z łatwością można upłynnić swoje złoto, srebro czy platynę w postaci małych krążków o charakterystycznym awersie i rewersie. Jak sprzedać monety bulionowe? Jest to stosunkowo łatwe. Wystarczy udać się do najbliższej mennicy, sklepu numizmatycznego, jubilera czy dealera metali szlachetnych, a oni chętnie je odkupią po ustaleniu aktualnie obowiązującej ceny kruszcu korzystnej dla obu stron. Czy warto to zrobić? Jeśli aktualnie notowania giełdowe są korzystne dla tego ruchu – jak najbardziej, szczególnie gdy potrzebujesz gotówki!
Osoby, które interesują się pomnażaniem swojego kapitału, często biorą pod uwagę monety bulionowe. Czy warto je kupować? Ta metoda inwestowania ma mnóstwo zalet. Co to znaczy? Po pierwsze, pozwala zgromadzić większą ilość gotówki w mniejszej, łatwej do przenoszenia i przechowywania w sejfie postaci. Po drugie – bulionówki łatwo sprzedać w dowolnym miejscu na świecie. Po trzecie natomiast, kruszce podlegają dużo mniejszym wahaniom inflacyjnym w porównaniu do gotówki lub innych dóbr lokacyjnych. Rzecz jasna, nie gwarantują podwojenia zysków, ale pozwalają przechować swój majątek w formie, która pozwoli z niego skorzystać w przyszłości w dowolnej chwili.